categoryBanner

Zorunlu Trafik Sigortası

En avantajlı trafik sigortası için hemen trafik sigortası sorgulaması yaparak teklif alın! Hemen Teklif Al

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanunu’na göre her aracın yaptırmak zorunda olduğu ve senede bir yenilenmesi gereken bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortası ile hasar durumlarına karşı üçüncü kişiler güvence altına alınır.

Trafik Sigortası Hakkında Önemli Bilgiler

widgetImage
Trafik Sigortası Neden Zorunlu?

Trafiğe çıkan tüm kara taşıtlarının yaptırmakla yükümlü olduğu trafik sigortası, trafikte güvenliği sağlamayı sağlayan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası sayesinde araç sahipleri ve sürücülerin, trafikteki üçüncü kişilere karşı sorumluluk alması sağlanır. Hiçbir kusurunuzun olmadığı bir kazada maddi ya da bedeni hasar almanız durumunda, kusura neden olan araç sahibinin trafik sigortası aracılığı ile hasarınız karşılanır. Ya da tam tersini düşünürsek bir kazaya neden olup üçüncü kişilere maddi ya da bedeni hasar verirseniz hasar tazmini sigortanız tarafından karşılanacaktır.

widgetImage
Trafik Sigortasında 7 Basamak Nedir?

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi, hasar yapmadığınız için size ödüllendirerek police indirimi sağlayan bir sistemdir. Belli basamaklara göre işleyen hasarsızlık indiriminde, hasarsızlık yılı arttıkça basamağınız yükselir ve poliçe indirim oranınız artar. Kaza yaptığınızda ise basamağınız düşer. Basamakalar 4. basamağın altı ve üstü şeklinde ilerler. İlk kez trafik sigortası yaptırdığınızda 4. basamakta, yani standart basamakta yer alırsınız. Hasar durumuna göre %150'ye kadar zam ya da %45'e kadar indirim uygulanabilir. 

widgetImage
Trafik Sigortası Poliçe Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Trafik sigortası poliçe fiyatları için tavan fiyat uygulaması vardır. İl, araç grubu ve hasar geçmişine göre trafik sigortası primleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Tavan fiyat uygulaması ile trafik sigortası poliçe fiyatı belli bir sınırın üzerine çıkamaz ancak sigorta şirketleri, tavan fiyatın altında olacak şekilde istediği fiyata poliçesini satabilir. Aracın trafiğe kayıtlı olduğu il ve sürücünün hasar geçmişi de poliçe fiyatını etkilemektedir. Büyük şehirlerde daha yüksek primler ödenirken küçük şehirlerde daha az ödenebilir. Hasarsızlık indirimindeki basamak sistemine göre de poliçe fiyatına zam ya da indirim uygulanabilir.

Nasıl Çalışıyoruz?

 • howdowework

Zorunlu Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirim Oranları

Otomobil / Kamyonet / Motosiklet Araç Türleri İçin
Tarife Basamak Kodu Hasarsızlık İndirimi Prim Artış Oranı
7. Basamak %45 Hasarsızlık İndirimi
6. Basamak %30 Hasarsızlık İndirimi
5. Basamak %15 Hasarsızlık İndirimi
4. Basamak Yok
3. Basamak %50 Prim Artışı
2. Basamak %100 Prim Artışı
1. Basamak %150 Prim Artışı

Hasarsızlık indiriminde ve prim artışında 4. basamak tavan fiyatı esas alınır. Aracın tarife basamak koduna göre tavan fiyatı aşmayacak şekilde trafik sigortası fiyatları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. İndirim ve prim artış oranları illere göre değişmez.

Trafik Sigortası Fiyatları

Tarife Basamak Kodu İstanbul Ankara İzmir
1.Basamak 4.102 TL 3.986 TL 3.870 TL
2.Basamak 3.282 TL 3.189 TL 3.096 TL
3.Basamak 2.461 TL 2.392 TL 2.322 TL
4.Basamak 1.641 TL 1.594 TL 1.548 TL
5.Basamak 1.395 TL 1.355 TL 1.316 TL
6.Basamak 1.149 TL 1.116 TL 1.084 TL
7.Basamak 903 TL 877 TL 851 TL

Tablodaki zorunlu trafik sigortası fiyatları 2021 yılı için örnektir. Bir önceki "Trafik Sigortası Tavan Fiyatları" tablosundaki tavan fiyat limitlerini aşmayacak şekilde trafik sigortası fiyatları sigorta şirkerlerine göre değişebilmektedir.

Anlaşmalı Trafik Sigortası Şirketleri

Zorunlu Trafik Müşteri Yorumları

 • Kolay ve hızlı!

  Kolay ve hızlı!

  Kolayca teklif aldım ve poliçem hızla hazırlandı. Teşekkürler.

 • Teşekkürler

  Teşekkürler

  Kolaylık sağlayan bu hizmet için çok teşekkür ederim. Sigorta işini internetten hızlıca hallettim.

 • Büyük kolaylık!

  Büyük kolaylık!

  Trafik sigortamı kolayca satın almamı sağladığınız için teşekkürler.

 • Zorunlu trafik sigortası teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen bu teminatlar tüm sigorta şirketleri tarafından karşılanmak zorundadır ancak fiyat ve ödeme koşulları sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca sigortalanacak aracın yaşı ve modeli ile ruhsat sahibinin mesleği gibi etmenler de limit ve teminatlarda değişikliğe neden olabilir.

  Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen trafik sigortası teminatları şunlardır:

  • Kişi başı vefat ve tedavi teminatı:Herhangi bir hasar durumunda oluşan yaralanmaların tedavi masrafları ve/veya vefatla ilgili ortaya çıkan masrafların karşılanmasına yönelik teminattır.
  • Kaza başına vefat ve tadavi teminatı: Herhangi bir kaza gerçekleşmesi durumunda kazada yaralanan herbir kişinin vefa ya da tedavi masraflarının karşılanmasını sağlayan teminattır.
  • Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı: Herhangi bir kaza durumunda karşı tarafta oluşan maddi zararların karşılanmasını sağlayan teminattır.
 • Sigorta poliçenizi kaybettiyseniz, sigorta şirketiniz sizin yeniden poliçe oluşturabilir. Poliçenin kaybolması durumunda ruhsat ve kimliğinizle birlikte poliçe yaptırdığınız sigorta acentesine gitmeniz gerekir. Acente ya da sigorta şirketi yeni poliçe ile ilgili size yardımcı olacaktır.

 • Zorunlu trafik sigortası, meydana gelebilecek olası kazalarda üçüncü kişilerde meydana gelen maddi ve bedeni hasarları karşılamaya yöneliktir. Bu nedenle bir kaza durumunda sizin aracınızda oluşan hasarlari, zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmaz. Aracınızı maddi güvence altına almak için kasko yaptırmalısınız.

 • Kaza nedeniyle oluşan maddi zararların karşılanması için trafik sigortası poliçe örneği, trafik kazası tespit tutanağı ve hasara ilişkin fotoğraflar ile birlikte sigorta şirketine teslim edilir. Sigorta şirketinin yaptığı incelemelerden sonra 8 gün içerisinde hak sahiplerine tazminat ödemesi yapılır.

 • Aracınız park halindeyken biri çarparsa başvurabileceğiniz birkaç yöntem var. Öncelikle eğer aracınıza çarpıp kaçan aracı gördüyseniz aracın plakasını, modelini ya da rengini en yakın polis karakoluna bildirmeniz gerekir. Bildirdikten sonra en geç beş gün içinde sigorta şirketine hasara ilişkin bildirimde bulunmanız gerekir.

  Eğer aracınıza kimin hasar verdiğini bilmiyorsanız ve kaskonuz varsa aracınızda meydana gelen hasar kasko şirketi tarafından karşılanabilir. Aracınıza hasar verildiğinde aracınızı hareket ettirmeden önce mutlaka fotoğraflarını çekerek görgü tespit tutanağı tutmanız gerekir.

 • Farklı bir araç tarafından aracınıza zarar verildeyse hasar tazmini için kazaya neden olan kişiyi ya da onun sigorta şirketini öğrendikten sonra 2 yıl içinde yetkilileri bildirmeniz gerekir. Kazaya neden olan kişiyi öğrenememeniz durumunda kazanın oluş tarihinden itibaren 10 sene boyunca hakkınız bakidir. Bu sürenin aşılması durumunda oluşan hasar teminat kapsamından çıkar.

  Kazada yaralanma varsa ve bunun için manevi tazminat talep edilecekse zaman aşımı süresi 5 yıla çıkıyor. Yaralanma ya da ölüm varsa ve bu nedenle Güvence Hesabı’na tazminat davası açılacaksa yaralanma için zaman aşımı süresi 8 yıl, vefat durumları için 15 yıldır. Siz bildirim yapmadan poliçe yaptırdığınız sigorta şirketi iflas ettiyse ve bu nedenle Güvence Hesabı’na tazminat davası açacaksanız yine tazminat yükümlüsü öğrenildikten sonra 2 yıl süreniz olmakla birlikte zaman aşımı süresi 10 yıldır.

 • Aracınızın devam eden zorunlu trafik sigortası poliçesi varsa poliçe detaylarına online kanallar üzerinden ulaşabilirsiniz. e-Devlet üzerinden sunulan zorunlu trafik sigortası poliçe sorgulama hizmeti sayesinde aracınızın plaka bilgisini girerek poliçe bilgilerinize kolayca girebilirsiniz. e-Devlet şifreniz varsa https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama adresini ziyaret ederek sorgulama yapabilirsiniz ancak hatırlatmak isteriz ki bu sorgulamayı sadece kendi üzerinize kayıtlı olan araçlar için yapabilirsiniz.

 • Aracınızı sattıysanız ve yeni araç satın almayacaksanız poliçenizi iptal ettirebilirsiniz. Poliçe iptali için sigorta şirketi ile görüşerek iptal işlemi talep etmeniz gerekir. Trafik sigortanızı iptal ettirdiğinizde kalan prim günleri için, geçmiş prim günleri düşülerek kalan günler üzerinden iade yapılır. Yani sigortanızı iptal etmeniz durumunda poliçenizin kullanmadığınız kısmı için size ücret iadesi yapılır.

 • Zorunlu trafik sigortası, sigortalı aracın neden olduğu kazalarda zarara uğramış olan kişinin kusur oranına göre tazminat ödemesi yapıyor. Mesela olası bir kaza durumunda taraflardan biri %30, diğeri %70 oranında kusurlu ise her iki taraf da kendi kusuru oranında diğer tarafın hasarını öder.

 • Aracınızı satıp yeni araç aldıysanız eski poliçenizi iptal ettirip yeni bir poliçe almanız gerekir. Trafik sigortası kapsamında bulunan hasarsızlık indirimi, kişiye bağlı olduğundan yeni poliçenize de aktarılabilir.

 • Aracın çektiği römork, yarı römork veya çektiği başka bir aracın neden olduğu zararlar, çeken aracın sigortasından karşılanmaktadır. Çeken aracın sigortası, çektiği araçların verebileceği zararları da kapsamaktadır.

 • Otoparkta herhangi bir kaza gerçekleştiyse ve aracınız üçüncü kişilere maddi ya da bedeni hasar verdiyse bu hasar trafik sigortası poliçeniz tarafından karşılanır. Aynı şekilde aracınız otoparkta park halindeyken dahi olsa herhangi bir araç sizin aracınıza zarar verirse kusur tamamen karşı taraftaysa aracınızdaki hasar karşı tarafın zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır.

 • Trafik sigortası poliçesi başka bir kişiye devredilemez. Trafik sigortası aslında araç değil araç sahibi baz alınarak yaptığı ve hasarsızlık indirimi de yine araç sahibine odaklı olduğu için trafik sigortasının başkasına devredilmez mümkün olmaz. Yeni araç alımlarında 15 gün içinde trafik sigortası yapılması gereklidir.

 • Trafikte meydana gelen kazalarda oluşan hasarların kasko ve trafik sigortası tarafından karşılanabilmesi için gerekli belgelerle birlikte sigorta şirketine bildirimde bulunulması gereklidir. Bu bildirimde bulunurken şu belgeleri ibraz etmeniz gerekir:

  • Kaza tespit tutanağı
  • Hasarı gösteren fotoğraflar
  • Sigortalı kişinin ehliyet ve ruhsat fotokopisi
  • Araç anlaşmalı olmayan serviste tamir edildiyse fatura
 • Trafik kazasında aracınız ya da siz zarar gördüyseniz, kazaya neden olan kişiye ya da onun sigorta şirketine bildirim yapmak için 2 yıl süreniz vardır. Eğer hasara neden olan kişiyi öğrenemezseniz kaza tarihinden 10 sene sonra hasar tazmini hakkınız zaman aşımına uğrar. Yani kazadan 10 sene sonra yapılan talepler karşılanmaz.

  Kazada yaralanma varsa ve bunun için manevi tazminat talep edilecekse bildirim yapmak için tanınan süre 5 yıla çıkıyor. Yaralanma ya da ölüm varsa ve bu nedenle Güvence Hesabı’na tazminat davası açılacaksa yaralanma için 8 yıl, vefat durumları için 15 yıl süre tanınıyor.

 • Zorunlu trafik sigortası manevi tazminatı karşılamaz. Herhangi bir kazada size ya da bir yakınınıza zarar geldiyse ve buna karşılık manevi tazminat talep ediyorsanız bu, trafik sigortası tarafından karşılanmayacaktır ancak kazaya neden olan kişiye bireysel olarak dava açmak konusunda bir hukukçuya danışabilirsiniz.

 • Yabancı plakalı araçlar Türkiye sınırları içinde bulunacakları süre için trafik sigortası yaptırabilirler. Böyle bir durumda araç sahibinin pasaport numarası yeterlidir. Kişi yabancıysa ama araç Türk plakasına sahipse vergi numarası zorunludur.

 • Basamaklar halinde ilerleyen ve yeni poliçede indirim hakkı elde etmenizi sağlayan hasarsızlık indirimi, sigorta şirketinden bağımsız olarak sigortalı için geçerlidir. Bu nedenle sigorta şirketinizi değiştirmeniz hasarsızlık indiriminizi etkilemez.

 • Aracınızı aldıktan sonra 15 gün içinde trafik sigortası yaptırmanız beklenir ancak tescil tarihinden itibaren 30 güne kadar zamlı prim alınmaz. 30 gün geçtikten sonra, poliçe yaptırmadığınız her 30 gün için % 5 zamlı prim uygulanır. Toplam gecikme zammı % 50 ile sınırlandırılmıştır.

 • Trafik kazasına hasar gören araçlar, tamamıyla onarılmış olsa bile TRAMER kayıtlarında hasarlı olarak göründüğünden araç değer kaybına uğrar. Yani aracınızı satmak istediğinizde, muadillerine göre daha düşük bir satış fiyatı biçmeniz gerekir. Araçta meydana gelen değer kaybı, eğer kazada sizin kusurunuz yoksa, karşı tarafın sigortası tarafından karşılanabilir. Kazada mağdur olan tarafsanız, 2 sene içinde aracın ekspertiz raporu ile birlikte karşı tarafın sigorta şirketine değer kaybı başvurusu yapabilirsiniz. Sigorta şirketi ile uzlaşmaya varamazsanız Sigorta Tahkim Komisyonu’na danışabilirsiniz.

 • Trafik sigortası ve kasko, aracın maddi hasarlarını karşılamaya yapılan iki farklı sigorta türüdür ancak aralarında bazı farklılıklar var. Trafik sigortası zorunlu sigortalar kapsamındadır ve trafiğe çıkan tüm araçlar bu sigortayı yaptırmalıdır. Kasko ise zorunlu değildir, araç sahibinin talebi doğrultusunda yapılır.

  Trafik sigortası, trafikte meydana gelen kazalarda, karşı tarafın uğrayacağı maddi ve bedeni hasarları karşılamaya yöneliktir. Sizin aracınızda meydana gelen hasarı, sizin trafik sigortanız karşılamaz. Aracınızda meydana gelen hasar ve arıza gibi durumların giderilmesi için kasko sigortası devreye girer. Farklı teminatlar ile kapsamını sigortalının belirlediği kasko sigortasında aracanızı pek çok farklı riske karşı güvence altına alabilirsiniz.

 • Yasalar gereği kişi, trafikte zarar verdiği bir hayvanı veterinere götürmekle yükümlüdür. Hayvanları kasten öldürmek ya da ölümüne sebebiyet vermek cezai işleme tabiidir. Sahipli bir hayvana trafikte zarar verdiğinizde tedavi masrafları sigorta şirketiniz tarafından karşılanabilir. Bunun için kaza anına ait fotoğraflar ve tedavi masraflarının faturaları ile birlikte sigorta şirketine başvurabilirsiniz. Sahipsiz hayvanların tedavi masrafları konusunda ise sigorta şirketlerine göre farklılıklar olabilmektedir.

 • Böyle bir durumda iki ayrı ödeme yapılabilir. Poliçede belirtilmiş olan 2 ayrı teminatın, 2 ayrı limitine kadar tazminat ödemesi gerçekleştirilebilir. Vefat öncesinde ödenmiş olan tedavi giderleri ölüm tazminatından mahsup edilmez.

 • Herhangi bir hasar durumunda, hasar gören parça önce onarılmaya çalışılır. Onarımı mümkün değilse eşdeğer bir parça ile değiştirilir veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki bir araçtan elde edilmiş olan orijinal parça ile değişim yapılır. Eğer bu da yapılamıyorsa orijinal parça ile değişim yapılır.

  2015 yılında yapılan bir düzenlemeyle hasarlı araç onarımlarında orijinal yedek parça kullanmı zorunluluğu kaldırılmış, bunun yerine sertifikalı eşdeğer parça kullanabilme hakkı gelmiştir.

 • Sigortalıya dava açılması durumunda, dava giderleri trafik sigortası kapsamında karşılanır. Dava masrafları ve avukatlık ücretleri, poliçe limitleri ile sınırlı olmak şartıyla trafik poliçesi kapsamındadır. Meydana gelen hasarda, sigortalının kusuru olmadığı halde açılan bir dava varsa masraflar yine de trafik sigortası kapsamındadır.

 • Sigortanın hasar tazmini yapabilmesi için hasar meydana geldikten belli bir süre sonra hasar bildirimi yapılması gerekir. Bu durum, Kasko Poliçesi Genel Şartlarında ”Rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içinde hasarın sigorta şirketine bildirilmesi” şeklinde ifade edilmiştir. Hasara uğradıktan sonra 5 iş günü içinde bildirim yapmanız gerekir.

 • Böyle bir durumda trafik sigortası ödeme yapabilir ancak bazı şartlara bağlı olarak. Duvar özel bir mülke ya da kamuya aitse ödeme yapılacağı gibi ağaca verilen zararın karşılanması için ağacın özel olarak dikilmiş olması ve faturasının olması gerekir.

 • Sigortalılık süresi boyunca kaza yapmayan sürücüler, hasarsızlık indirimi hakkı elde ederler. Hasarsızlık indirimi farklı basamaklarda uygulanır. Kazaya neden olmayan sürücüler indirimle ödüllendirilirken, kazaya neden olan sürücüler için prim artışı söz konusu olur. Basamaklar ve indirim / artış oranları şu şekildedir:

  Yıl

  Basamak

  İndirim / Artış

  4

  7

  %45 Hasarsızlık İndirimi

  3

  6

  %30 Hasarsızlık İndirimi

  2

  5

  %15 Hasarsızlık İndirimi

  1

  4

  -

  2

  3

  %50 Prim Artışı

  3

  2

  %100 Prim Artışı

  4

  1

  %150 Prim Artışı

 • Trafik sigortası her yenilenmesi gereken zorunlu bir sigorta türüdür. Poliçenizin yenilenme zamanı geldiğinde sigorta şirketiniz sizinle iletişime geçerek trafik sigortası poliçe teklifi sunabilir. Farklı sigorta şirketlerinden zorunlu trafik sigortası poliçe teklifi almak ve karşılaştırma yapmak için HangiSigorta’dan sorgulama yapabilirsiniz.

 • Trafik sigortası, geçerliliği 1 yıl olan ve her yıl tekrarlanması gereken bir sigortadır. Kısa süreli trafik sigortası sadece geçici plakalar ve uluslarası yolcu ya da eşya taşımacılığı yapan yabancı plakalı araçlar için yapılabilir. Bunun dışındaki araçlara 1 süresi olan poliçe yapılmaktadır.

 • Hasarsızlık indirimi gecikmeden dolayı iptal olmaz ancak gecikmeler için zamlı prim uygulanır. Her 30 gün için %5 oranında zamlı prim uygulanmaktadır.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.